Kompozitoriaus Leono Povilaičio įkurtas jaunųjų pianistų lietuviškos muzikos festivalis-konkursas skaičiuoja jau 25-uosius metus. Žymūs lietuvių kompozitoriai, paskatinti L. Povilaičio, sukūrė dešimtis kūrinių jauniesiems pianistams. Jo iniciatyva sudarytos ir išleistos kelios, o gal ir keliolika, įvairių lietuvių kompozitorių rinkinių vaikams ir jaunimui. 2009 metais, jau po kompozitoriaus mirties įvykusiam XI respublikiniam šiuolaikinės lietuviškos fortepijoninės muzikos festivaliui-konkursui, buvo suteiktas Leono Povilaičio vardas. Ta proga organizatoriai – Vilniaus „Ąžuoliuko“ muzikos mokyklos pedagogai išleido Leono Povilaičio fortepijoninių kūrinių vaikams rinkinį „Akimirkos“. Jame, siekiant išsaugoti kompozitoriaus kūrinių savitumą ir autentiškumą, publikuoti neredaguoti, originalūs autoriaus tekstai. Viršelis Leono Povilaičio sūnaus – Leono Povilaičio (jaunesniojo). Visi šių metų XVIII respublikinio Leono Povilaičio jaunųjų pianistų festivalio-konkurso dalyviai gavo dovanų tą unikalų „Akimirkų“ rinkinį. Esame dėkingi Leonui Povilaičiui (jaunesniajam) ir už konkurso festivalio logotipą.
1934 m. Kaune gimusį būsimą kūrėją jaunystėje formavo ryškios XX a. II-osios pusės meninės asmenybės: fortepijono specialybę Lietuvos konservatorijoje jis baigė pas Aleksandro Goldenveizerio mokinį Jakovą Ginzburgą, vieno geriausių XX a. pianistų Grigorijaus Ginzburgo brolį, o kompozicijos mokėsi pas Julių Juzeliūną. L. Povilaitis akademinės muzikos baruose nuveikė daug. Savo koncerte fortepijonui su orkestru pirmasis, ar vienas pirmųjų, panaudojo dodekafoniją, fortepijonui parašė 3 sonatas, 2 siuitas ir išraiškingą ciklą „Senojo Vilniaus graviūros“. Didelę dalį savo kūrybos jis skyrė vokalinei, chorinei muzikai, simfoninei kūrybai, teatro spektakliams. Nė viena dainų ir šokių šventė neapsieina be L. Povilaičio kūrinių. Kompozitoriaus populiarumas savo apogėjų pasiekė praėjusio amžiaus 9-ąjį dešimtmetį, – tuomet jo kūrybos vakarai vyko tokiose erdvėse kaip Vilniaus koncertų ir sporto rūmai, talpinę 5000 žiūrovų. Kelerius metus L. Povilaitis vadovavo dainų ir šokių ansambliui „Lietuva“.
Didžiąją dalį savo kūrinių vaikams L. Povilaitis parašė, dirbdamas Vilniaus „Ąžuoliuko“ muzikos mokykloje. 1991 m. į „Ąžuoliuką“ jį pakvietė buvęs bendramokslis ir kolega pianistas, tuometinis „Ąžuoliuko“ muzikos mokyklos direktorius Juozas Rimtenis Šimulynas. Tąsyk du bičiuliai ir nusprendė įsteigti kompozicijos klasę vaikams. Kiek vėliau prie L. Povilaičio prisijungė ir kompozitorė Kristina Vasiliauskaitė.
Po ilgos pertraukos jau XVIII respublikinis Leono Povilaičio jaunųjų pianistų festivalis-konkursas grįžo į erdvę, kurioje ir prasidėjo – Lietuvos kompozitorių sąjungą. Tarptautinį seminarą atidarė pianistas, XVIII respublikinio Leono Povilaičio jaunųjų pianistų festivalio-konkurso vadovas, dr. Mantautas Katinas (Leonas Povilaitis – kompozitorius ir mokytojas), pranešimus skaitė ir konkurso dalyvius vertino kompozitoriai: prof. Audronė Žigaitytė-Nekrošienė (TARP NATŲ – muzikos prasmės ir asociatyvinis mąstymas), Kristina Vasiliauskaitė (Kristinos Vasiliauskaitės fortepijoninė kūryba vaikams ir jaunimui), doc. Vytautas V. Barkauskas (Vytauto V. Barkausko fortepijoninė kūryba vaikams ir jaunimui), Charkivo (Ukraina) humanitarinės pedagogikos akademijos fortepijono katedros vyr. dėstytojas dr. Vitalij Smorodskij ir fortepijono katedros vedėja dr. Oksana Curanova (Nacionalinė ukrainiečių fortepijoninė muzika vaikams ir jaunimui: tradicija ir modernybė), fortepijono mokytojos Ance Skopane ir Jelena Krasnova iš Latvijos Jazepo Medinio muzikos mokyklos klausytojus išsamiai supažindino su populiariu savo šalies fortepijoniniu repertuaru vaikams ir jaunimui (Trumpa Latvijos kompozitorių brolių Medinių bei Alfredo Kalninio, Janio Ivanovo, Margerio Zarinio ir Romualdo Kalsono fortepijoninės kūrybos jaunimui apžvalga). Vilniaus „Ąžuoliuko“ muzikos mokyklos rengiamas festivalis-konkursas šiais metais užmezgė ryšius bei pradėjo bendradarbiauti ir su Lietuvos muzikų sąjunga, skyrusia konkurso dalyviams savo apdovanojimus.
XVIII respublikinis Leono Povilaičio jaunųjų pianistų festivalis-konkursas
XVIII respublikinio Leono Povilaičio jaunųjų pianistų festivalio-konkurso diplomantai
XVII respublikinis Leono Povilaičio šiuolaikinės lietuviškos muzikos festivalis-konkursas
XVI respublikinis Leono Povilaičio šiuolaikinės lietuviškos muzikos konkursas
XV respublikinis Leono Povilaičio šiuolaikinės lietuviškos muzikos festivalis-konkursas
XIV respublikinis Leono Povilaičio šiuolaikinės lietuviškos muzikos festivalis-konkursas
Savivaldybės biudžetinė įstaiga
Vilniaus „Ąžuoliuko” muzikos mokykla
Juridinio asmens kodas 191662751
Adresas Gedimino pr. 15A, LT-01103, Vilnius
Tel.: (8-5) 262 10 10.
Elektroninis paštas rastine@azuoliukas.vilnius.lm.lt