Jei pradėjai mokytis skambinti pianinu – tai jau tapai Mažuoju Muziku.
O muzikos menas – tai menas, kalbantis į mus garsais. Šią kalbą be vertėjo ir žodynų supranta viso pasaulio žmonės.
Kodėl? Turbūt dėl to, kad muzika – tai kalbėjimas iš širdies į širdį. O nuoširdi kalba ir nuoširdus bendravimas – tai, ko visada visiems taip trūksta. Ir ne tik visiems mums… Nuoširdumo, kaip ir meilės pasigenda ir mūsų gyvieji broliai augalai ir gyvulėliai….
Koncertas-minėjimas Leono Povilaičio 90-mečiui, įvykęs 2024 m. lapkričio 19 d. Lietuvos kompozitorių sąjungos namuose, priminė, kokie taiklūs ir aktualūs paties kompozitoriaus žodžiai apie muziką ir nuoširdų bendravimą… Kaip pasakojo viena pirmųjų Leono Povilaičio bendražygių ir Lietuvos kompozitorių fortepijoninės muzikos vaikams skleidėjų, Vilniaus Naujosios Vilnios muzikos mokyklos mokytoja Irena Žilinskienė, jie su L. Povilaičiu ir grupele pedagogų aplankė daugybę Lietuvos muzikos mokyklų, kad paskleistų lietuvių kompozitorių kūrinius vaikams. Simboliška, kad dabar I. Žilinskienė tapo L. Povilaičio kūrinių ambasadore ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje.
Muzikai dažnai vertinami ne savo amžiumi, pvz., ne kada baigė vieną ar kitą instituciją, o kieno klasėje mokėsi ar studijavo. Tad ir šiame vakare išgirdome J. Juzeliūno kompozicijos klasės absolventus, kompozitorius Jurgį Juozapaitį bei Teisutį Makačiną, kurie, kaip ir L. Povilaitis, bet skirtingu metu studijavo kompoziciją pas J. Juzeliūną. Įdomu buvo išgirsti kompozitorių atsiminimus apie J. Juzeliūno dėstymą, pagrįstą lietuvių liaudies muzikos ištakomis, bet atskleidusiame skirtingo kūrybinio braižo asmenybes…
Leonas Povilaitis kūrė įvairių žanrų ir stilių muziką: nuo dainų, muzikos dramos teatro spektakliams, kino filmams iki koncerto fortepijonui, kuriame pirmą kartą panaudojo dodekafoninę techniką. Kadangi L. Povilaitis turėjo dvi specialybes, baigė ir J. Ginzburgo fortepijono klasę, todėl nemažai rašė šiam instrumentui, kūrė daug fortepijoninės muzikos vaikams. Jautrūs kompozitoriaus dukterėčios Jurgos Varnaitės atsiminimai atskleidė šiltus kompozitoriaus ir mamos, sesers bei dukterėčios santykius. Jurga perskaitė jo sukurtą eilėraštį. Prisimindama, kaip dėdė mokė ją atlikti savo sukurtą triptiką fortepijonui, Jurga ryžosi redaguoti ir išleisti šį kūrinį. Čia pati jį ir atliko.
Dirbdamas Vilniaus „Ąžuoliuko“ muzikos mokyklos mokytoju-ekspertu, Leonas Povilaitis nuo 1998 m. rengė Šiuolaikinės lietuviškos fortepijoninės muzikos festivalį-konkursą, kuriame kasmet skambėjo naujausi lietuvių autorių fortepijoniniai kūriniai vaikams. Vilniaus „Ąžuoliuko“ muzikos mokyklos Berniukų ir jaunuolių choro meno vadovas prof. V. Miškinis pasidalino šiltais prisiminimais apie kompozitorių, o mokytojos A. Aleksandravičiūtė ir R. Podprugina papasakojo apie festivalio-konkurso pradžią ir tęstinumą. XI festivaliui suteiktas Leono Povilaičio vardas. Vėliau mokykla išleido Leono Povilaičio fortepijoninių kūrinių vaikams rinkinį „Akimirkos“, kuriame publikuojami neredaguoti, originalūs autoriaus tekstai iš padovanotų mokyklai fortepijoninių kūrinių vaikams rankraščių. Dauguma kūrinių sukurti 2007 – kompozitoriaus mirties metais.
Tai, kad kompozitoriaus Leono Povilaičio kūryba fortepijonui vaikams yra mėgstama ir populiari, sužinojome iš naujų leidinių. Vilniaus Naujosios Vilnios muzikos mokyklos mokytoja I. Žilinskienė pristatė ir dovanojo „Ąžuoliuko“ muzikos mokyklai nuostabų ir labai originalų leidinį – Leono Povilaičio kūrinius mažiesiems pianistams „Įvairių spalvų istorijos. Įsiklausyk…“ Šį leidinį su nuostabių bičiulių – bendraminčių pagalba išleido Kretingos meno mokyklos vyresnioji mokytoja Vigilija Smilgytė-Mockevičienė. Kretingos meno mokyklos absolventė Karolina Kasnauskė pagal kompozitoriaus sumanytus kūrinių pavadinimus nupiešė aštuonis savitus piešinius. Rašytoja Nijolė Kliukaitė-Kepenienė pagal šiuos piešinius ir muziką parašė nuostabias pamokančias, padrąsinančias muzikines pasakėles…
Turėjome puikią galimybę susipažinti su Dariaus Kučinsko, muzikologo, pianisto, menotyros (muzikologija) mokslų daktaro, Kauno technologijos universiteto profesoriaus, ES aukštojo muzikos mokslo eksperto viena iš veiklų – puikia, kokybiška, originalių knygų ir natų leidyba (muzikosgrafika.lt). Muzikologas pristatė tris natų leidinius, kurie skirti Leono Povilaičio 90-mečiui. Dvi dalys L. Povilaičio Rinktinių kūrinių fortepijonui, kuriuos sudarė ir redagavo Aušra Kučinskienė ir L. Povilaičio Triptiką fortepijonui, redaguotą Jurgos Varnaitės. Visų šių leidinių viršeliai papuošti Leono Povilaičio (jaunesniojo) skaitmenine grafika.
Vakaras nebūtų toks šiltas ir jaukus, jei ne kompozitoriaus Mūza – žmona Birutė Povilaitienė, atvykusi su artimaisiais. Birutę, lydinčią savo vyrą atmename nuo pat jų įsidarbinimo „Ąžuoliuko“ muzikos mokykloje. Neužmirštamas jos rūpestis mokykla, kad mokytojai neturėtų kitų rūpesčių, tik darbą su jaunaisiais muzikantais.
Vakarą moderavo pianistas dr. Mantautas Katinas. Renginio vadovė ir koordinatorė pavaduotoja ugdymui Žydrė Jankevičienė rodė skaidres.
Koncerte skambėjo:
Koncerto-minėjimo kompozitoriaus Leono Povilaičio 90-mečiui organizacinio komiteto vardu dėkojame visiems, padėjusiems, prisidėjusiems, kad galėjome prisiminti ir pasidžiaugti nuoširdžiu bendravimu..
Koncertą organizavo Vilniaus „Ąžuoliuko“ muzikos mokykla ir partneriai:
Lietuvos kompozitorių sąjunga, Vilniaus Naujosios Vilnios muzikos mokykla, Lietuvos muzikos ir teatro akademija
Organizacinė grupė: Audronė Aleksandravičiūtė, Eleza Čiplienė, Agnė Enčienė, Žydrė Jankevičienė, Mantautas Katinas, Rima Podprugina, Tatjana Timkinaitė
Algirdo Rakausko nuotraukos
Parengė Audronė Aleksandravičiūtė
Savivaldybės biudžetinė įstaiga
Vilniaus „Ąžuoliuko” muzikos mokykla
Juridinio asmens kodas 191662751
Adresas Gedimino pr. 15A, LT-01103, Vilnius
Tel.: (8-5) 262 10 10.
Elektroninis paštas rastine@azuoliukas.vilnius.lm.lt